Projekt współprowadzony przez dr. inż. Darię Sikorską z KTiBŚ, SGGW oraz Uniwersytet Łódzki, otrzymały dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki
Jednym z projektów, które otrzymały finansowanie z Narodowego Centrum Nauki są badania nad zieloną drogą dzieci do szkoły, które powstały we współpracy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Uniwersytetem Łódzkim.
W dzisiejszym coraz bardziej cyfrowym świecie trasa dom-szkoła to niekiedy jedyna szansa dla dzieci na bliski kontakt z przyrodą. Niestety nie wszystkie dzieci mają takie same szanse korzystania z jej dobrodziejstw, co wykazaliśmy w naszych wcześniejszych badaniach w prestiżowym czasopiśmie Environmental Science and Policy: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1462901119310780.
Zbadamy, w jakim stopniu zieleń towarzysząca drodze dzieci do szkół:
- oczyszcza powietrze
- poprawia mikroklimat
- chroni przed hałasem
- umożliwia kontakt z dziką przyrodą
Chcemy dowiedzieć się, jaka jest roli zieleni w wyborze drogi dzieci z domu do szkoły. Poprzez zaproponowanie kompleksowego, interdyscyplinarnego podejścia, łączącego badania struktury zieleni z usługami ekosystemów oraz preferencjami i potrzebami mieszkańców.
Projekt umożliwi poszerzenie możliwości rozumienia systemów miejskich i przyczyni się do tworzenia przyjaznego miasta dla wszystkich mieszkańców.
Projekt pt. „Dostęp dzieci do terenów zieleni w trakcie drogi do szkoły: od operacjonalizacji do aplikacji dynamicznej przestrzennie koncepcji sprawiedliwości środowiskowej” będzie realizowany w Łodzi.
Kierownikiem projektu jest dr Edyta Łaszkiewicz z Zakładu Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych, Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. W SGGW projekt prowadzi dr inż. Daria Sikorska z Katedry Teledetekcji i Badań Środowiska (Instytutu Inżynierii Środowiska).