Changes in Soil Organic Carbon Stocks and Chemical Properties in Organogenic Soils Under Long-Term Agricultural Use in Central Europe, Poland
Publikacja dotyczy zmian zawartości węgla organicznego w glebach organogenicznych (organicznych i organiczno-mineralnych) w perspektywie 42 lat pod różną formą użytkowania w Centralnej Europie na przykładzie Polski, autorzy z kilku ośrodków naukowych (UR w Krakowie, IUNG w Puławach, Politechnika Śląska, SGGW w Warszawie oraz Uniwersytetu w Wisconsin USA) podjęli próbę określenia również zmian podstawowych właściwości chemicznych tych gleb.
Gleby organiczne zajmują ok. 4% pow. Ziemi, magazynując w sobie ok. 30% światowego węgla organicznego wszystkich gleb. W Polsce odwodniono ok. 80% gleb torfowisk niskich głownie na cele rolnicze. Ich odwodnienie uruchomiło wiele niekorzystnych procesów fizycznych i chemicznych. Do tych ostatnich zalicza się m.in. emisję i stratę węgla organicznego. W niniejszej pracy na podstawie 476 profili gleb torfowych, torfowo-murszowych, mineralno-organicznych przeanalizowano straty węgla organicznego w perspektywie 42 lat (1975-2017) będących pod różną formą użytkowania (łąki, pastwiska, grunty orne). Przeprowadzone badania wykazały, że średnie wartości węgla organicznego w tych glebach obniżyły się na przestrzeni tego okresu z 500,4 Mg C ha-1 do 228 Mg C ha-1 w przypadku 64% rozpatrywanych profili glebowych. Większe spadki tych wartości obserwowano w najsuchszych regionach kraju przedstawiając jego przestrzenny rozkład na tle średnich wartości opadów atmosferycznych i termicznych.
Więcej szczegółów w artykule.
