Wiosenna kampania pomiarowa w Kampinoskim Parku Narodowym
Na wiosnę 2025 r. w ramach realizacji projektu WetLIFE Kampinoskie Bagna 2 przeprowadzona została kampania pomiarowa w Kampinoskim Parku Narodowym. Pomiary dotyczyły przepływów wody w głównych ciekach parku oraz warunków fizyko-chemicznych. Pobrano także próbki wody do badań jakości.
Z pomiarów wynika, że obecne stany wód oraz przepływy w Kampinoskim Parku Narodowym są bardzo niskie, panuje susza. Przepływy w dolnym odcinku Kanału Łasica (głównego cieku Parku) są trzykrotnie niższe od średnich rocznych i ponad czterokrotnie niższe od średnich przepływów z ostatnich 10 lat w okresie wiosennym.
Kampanie pomiarowe przeprowadzane są w ramach projektu trzy razy w roku, podczas wiosennych wezbrań roztopowych, letnich wezbrań opadowych i jesiennych niżówek. Do innych zadań KHMiGW w projekcie należy koordynacja monitoringu przyrodniczego.
Projekt WetLIFE realizowany jest w konsorcjum REC Polska, Kampinoski Park Narodowy i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2020-2026. Celem projektu jest poprawa uwilgotnienia mokradeł Kampinoskiego Parku Narodowego w wybranych lokalizacjach. Planowane jest zbudowanie kilkunastu piętrzeń oraz unaturalnienie wybranych odcinków kanałów, na których zostanie zainicjowanie tworzenie się meandrów oraz urozmaicone zostanie ich dno. W projekcie zaplanowano także odtworzenie lub budowę niewielkich oczek wodnych, koszenie i wypas na wybranych powierzchniach, a także budowę platform gniazdowych dla rzadkich gatunków ptaków i walkę z inwazyjnymi gatunkami roślin i zwierząt.

