Studenckie letnie warsztaty urbanistyczne w Tarnowie

W dniach 12-18 września 2022 roku pod patronatem Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie odbyły się studenckie warsztaty urbanistyczne na tarnowskiej starówce. Zakres prac obejmował opracowanie funkcjonalno -przestrzennej koncepcji zmian w obszarze zabytkowego zespołu śródmiejskiego Tarnowa z uwzględnieniem działań prospołecznych, proekologicznych oraz rozwiązań Smart City. Na złożoność tematu projektowego wpłynęła także potrzeba uwzględnienia kontekstu prawnego wynikającego z prowadzenia interwencji urbanistycznych w krajobrazie zabytkowym.

Z zadaniem projektowym mierzyły się interdyscyplinarne zespoły studentów reprezentujących uczelnie wyższe z całej Polski pod opieką merytoryczną pracowników naukowo-dydaktycznych Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW w Warszawie dr inż. Anny Długozima, dr inż. Ewy Kosiackiej-Beck, dyrektora IPH Tarnów dr inż. Ryszarda Nejmana oraz pracowników ANS w Tarnowie.

Efektem warsztatów były niezwykle różnorodne koncepcje stanowiące remedium na zaobserwowane przez studentów w czasie wizji lokalnych i spotkań z mieszkańcami problemy funkcjonalne, przestrzenno-krajobrazowe i społeczne. Zostały one publicznie zaprezentowane mieszkańcom, aktywistom, przedstawicielom lokalnej władzy i spotkały się z ich dużym entuzjazmem.

Warsztaty stanowiły kreatywną formę podnoszenia kompetencji zawodowych i budowania współpracy pomiędzy specjalistami reprezentującymi różne dziedziny (gospodarka przestrzenna, architektura i urbanistyka, sztuka ogrodowa, sztuki wizualne, administracja).

Uczestnicy warsztatów mogli skonfrontować zdobywaną w czasie studiów wiedzę z praktyką i odpowiedzieć na realne bolączki miasta.

Studenckie opracowania stały się impulsem do pogłębienia debaty o aktywizacji tarnowskiej starówki.

Mamy nadzieję, że przeprowadzone w tym roku warsztaty urbanistyczne zainaugurują partnerstwo pomiędzy studentami, mieszkańcami, ekspertami, społecznikami i urzędnikami w Tarnowie na rzecz budowania miasta dobrego do życia.

 

Previous slide
Next slide