Projektowanie krajobrazu w Karkonoskim Parku Narodowym
Zajęcia studentów KAK Specjalizacja Projektowanie Krajobrazu w Karkonoskim Parku Narodowym
W ramach zajęć specjalizacyjnych na studiach magisterskich Architektury Krajobrazu „Projektowanie infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej” studentki V roku architektury krajobrazu spędziły 3 dni intensywnej pracy terenowej i kameralnej zajmując się audytem dostępności szlaków turystycznych w Karkonoskim Parku Narodowym.
Ścieżka edukacyjna wokół Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie
Dwa zespoły każdego dnia analizowały potrzeby w zakresie niezbędnych działań dot. dostępności na szlakach turystycznych, oceniały ich stan techniczny oraz użyteczność infrastruktury dla osób z niepełnosprawnościami. Spróbowały również zmierzyć się z wyzwaniami jakie stoją przed osobami z trudnościami w poruszaniu się, pokonując ścieżkę edukacyjną wokół Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie na wózku, gdzie wspólnie z Leszkiem Skrętkowiczem – Głównym specjalistą ds. edukacji w KPN, poznawały praktyczne aspekty planowania dostępności.
Zajęcia na terenie KPN zakończyły się spotkaniem z Dyrektorem KPN dr inż. Andrzejem Rajem, który odpowiadał na pytania studentek dotyczących działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami jakie podejmuje Park.
Ostatnim zadaniem jakie jest jeszcze realizowane przez uczestniczki zajęć to przygotowanie mapy drogowej dla KPN, która obejmować będzie najważniejsze grupy zadań dot. polepszenia dostępności parku dla osób z niepełnosprawnościami. Zadania w terenie były realizowane pod kierunkiem mgr Moniki Ruszteckiej – Rodziewicz, doktorantki w Katedrze Architektury Krajobrazu, Kierownika Działu Udostępniania w KPN.
Audyt szlaków realizowany był zgodnie z matrycą dostępności parków przyrodniczych opracowanych przez PFRON w ramach projektu Obszar chroniony, obszar dostępny.