Pierwszy Ekopark w Warszawie – współczesne trendy w projektowaniu zieleni miast
W końcu 2019 r. powstał pierwszy park ekologiczny w Warszawie (Ursus, na skrzyżowaniu ulic Czerwona Droga i Gierdziejewskiego). Powstał przy współpracy projektantów zieleni (Barbara Kraus-Galińska, Rafał Mroczkowski i Maciej Nonas) i współpracy ekologa (Piotr Sikorski – pracownik naszej Katedry). Park powstał jako forma rekultywacji terenu o małej wartości ekologicznej i jej poprawy. W nowym parku połączono to co pożądane w tradycyjnej zieleni miejskiej z ekologicznymi rozwiązaniami, takimi jak system do gromadzenia wody opadowej z potrzebami przestrzeni do życia dla organizmów roślin i zwierząt. Park był okazją do przedyskutowania nad rolą ekoparków w terenach zieleni. Szczególny nacisk położono w nim na dzieci i kreowanie dzikich ekosystemów.
Nowe tereny zieleni pozwalają zminimalizować niedobory zieleni w ogóle, ale jak się okazuje z badań, dzieci są szczególnie w tym względzie pokrzywdzone*, a także zminimalizować coraz większy niedosyt zabawy na łonie dzikiej przyrody. Najmłodsi mieszkańcy są szczególnymi użytkownikami Ekoparku na Ursusie, mają bogate przestrzenie do zabawy i nauki o świecie przyrody.
W miastach wprowadza się ostatnio wiele form dzikiej zieleni. Nawet zarzucenie koszenia przyczynia się do powstania wartościowych ekosystemów. Jednak wiele gatunków roślin i zwierząt ma wymagania zbyt wysokie, aby zachować się w takich przypadkowych warunkach. Przed zaprojektowaniem Ekoparku na Ursusie zbadano szczegółowo stan istniejących ekosystemów. Najwartościowsze powierzchnie zachowano i zaproponowano ich przebudowę. Docelowo obszar stał się bogatszy w wartościowe dla miasta gatunki roślin i mamy nadzieję warunki stworzone dla zwierząt sprawi, ze zasiedlą zaprojektowane dla nich łąki, ekotony i zarośla.
O parku napisali: https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24814480,w-ursusie-powstal-ekopark-pierwszy-ekologiczny-park-w-stolicy.html
* Sikorska D., Łaszkiewicz E., Krauze K., Sikorski P. 2020. The role of informal green spaces in reducing inequalities in urban green space availability to children and seniors. Environmental Science & Policy DOI: 10.1016/j.envsci.2020.03.007