Parkoznawstwo w parku natolińskim
W sobotę 9 listopada na terenie Parku w Natolinie odbyła się ostatnia w tym roku wycieczka-spacer dla mieszkańców Warszawy, w ramach cyklu Parkoznawstwo.
Mimo chłodnej jesiennej pogody – w spacerze uczestniczyło ponad 70 osób, w tym liczna grupa studentów kierunku Architektura Krajobrazu SGGW.
Parkoznawstwo to cykl spacerów krajobrazowo-dendrologicznych po wybranych parkach Warszawy i Mazowsza, organizowanych i prowadzonych w 2024 r. przez pracowników Katedry Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego oraz SARP, w ramach realizowanego przez SGGW projektu POPUL/SP/0272/2023/01 w programie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (poprzednio Min. Edukacji i Nauki) Społeczna odpowiedzialność nauki.
Projekt adresowany jest do wszystkich entuzjastów architektury krajobrazu oraz dendroflory i ma na celu podnoszenie ogólnej społecznej wrażliwości na sztukę ogrodową oraz poszerzanie wiedzy przyrodniczej.
Parkoznawstwo nawiązuje do oryginalnej. pierwszej nazwy kierunku Architektura Krajobrazu w SGGW z początków jego istnienia, z przełomu lat 20. i 30. XX w., kiedy był on zakładany na Wydz. Ogrodniczym SGGW przez prof. Franciszka Krzywdę-Polkowskiego – twórcę parku w Żelazowej Woli.
Kierownikiem projektu jest dr hab. Jan Łukaszkiewicz, Katedra Architektury Krajobrazu SGGW.
Opracowanie
JŁ