„NATURA-lnie z pasją”

W dniach 15-17.06.2023 r. odbyła się VII Konferencja Naukowa z serii Gospodarowanie w dolinach rzecznych na obszarach NATURA 2000. Konferencja odbywa się cyklicznie od 2013 roku. Przypadający w tym roku jubileusz 10-lecia Konferencji świętowaliśmy na łonie Natury w Ziołowym Zakątku w miejscowości Koryciny.

Konferencja organizowana była przez Katedrę Kształtowania Środowiska, Instytutu Inżynierii Środowiska, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Katedrę Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tegorocznym tematem konferencji były: Katastrofy ekologiczne a gospodarowanie na obszarach Natura 2000.

Konferencja została objęta Honorowym Patronatem J.M. Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Prof. dr hab. inż. Michała Zasady. Mecenasem Konferencji była firma SUEZ-Consulting SAFEGE S.A.S. oddział w Polsce. Sponsorem Konferencji była firma SOLDACH Sp. z o.o. Gościnnych progów uczestnikom Konferencji użyczyły firmy Dary Natury i Ziołowy Zakątek.

Konferencja była połączona z obchodami jubileuszu 85-lecia prof. dr hab. inż. Henryka Pawłata.

Celem konferencji była prezentacja aktualnych osiągnięć naukowych, wymiana opinii i doświadczeń w zakresie dobrych praktyk gospodarowania na obszarach Natura 2000 w dolinach rzecznych, ze szczególnym podkreśleniem efektywności ich wdrażania w świetle obowiązujących uwarunkowań prawnych i katastrof ekologicznych.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele uczelni wyższych, instytutów naukowych, a także przedsiębiorstw z Warszawy, Poznania, Białegostoku i Wrocławia.

Konferencja była podzielona na sesje plenarne i referatowe.

“NATURA lnie z pasją” wygłoszono 6 referatów plenarnych dotyczących przyczyn i skutków katastrof ekologicznych, uwarunkowań prawnych ochrony rzek oraz współczesnych problemów działalności przedsiębiorstw w sektorze ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energi (OZE) w Polsce.

Zaprezentowano 14 referatów naukowych w trzech sesjach, prezentujących osiągnięcia naukowe z zakresu gospodarowania wodami, restytucji siedlisk przyrodniczych i poszczególnych gatunków flory i fauny, oraz gospodarki odpadami i zanieczyszczenia środowiska na terenach cennych przyrodniczo.

W ramach Konferencji zwiedzano Podlaski Ogród Botaniczny, mający rangę międzynarodowego ośrodka wymiany zasobów genetycznych. Uczestnicy mogli zapoznać się z biologią i właściwościami leczniczymi gatunków roślin charakterystycznych dla różnych siedlisk przyrodniczych i dziedzictwem kulturowym Podlasia.

Prezentowane zagadnienia były szeroko dyskutowane przez uczestników Konferencji. W podsumowaniu stwierdzono, że podejmowana problematyka powinna być kontynuowana i rozbudowana o zagadnienia lokalizacji i wpływu przedsięwzięć z zakresu OZE (farmy wiatrowe i fotowoltaiczne oraz elektrownie wodorowe) na środowisko przyrodnicze i społeczno-gospodarcze ze szczególnym uwzględnienie obszarów sieci NATURA 2000.

Już dzisiaj zapraszamy do licznego uczestnictwa w VIII Konferencji Naukowej z serii Gospodarowanie w dolinach rzecznych na obszarach NATURA 2000, której głównym organizatorem w roku 2024 będzie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.