Współpraca międzynarodowa
MERLIN project
W projekcie “MERLIN – Mainstreaming Ecological Restoration of freshwater-related ecosystems in a Landscape context: INnovation, upscaling and transformation” uczestniczy 44 partnerów z krajów europejskich. Są wśród nich uniwersytety, instytuty badawcze, organizacje ochrony przyrody, interesariusze z biznesu, rządu, gmin. Jednym z partnerów jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Głównym celem projektu jest znalezienie nowych i możliwych do szerokiego zastosowania rozwiązań, które pozwolą przywrócić zdegradowanym słodkowodnym ekosystemom ich naturalne funkcje, m.in. poprawić ich retencję wodną i magazynowanie dwutlenku węgla. Katedra Sztuki Krajobrazu współpracuje w tym projekcie, współprowadząc pakiet roboczy 1 (monitorowanie oddziaływania działań renaturyzacyjnych).
Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę projektu: Home – MERLIN project.
Polsko-Indonezyjskie Podwójne Studia Magisterskie z Architektury Krajobrazu. Architektura krajobrazu w warunkach planetarnych zmian klimatu” Akronim PanPLAN – Polish-Indonesian Double Master Degree in Landscape Architecture. „Landscape Architecture under Pan-planetary Climate Changes” Acronym PanPLAN UMOWA NR (umowa nr BPI/KAT/2024/1/00007/U/00001). finansowany ze środków FERS.
Kierownik: dr hab. inż. Beata Gawryszewska
Wykonawcy: dr hab. inż. Joanna Dudek- Klimiuk, dr inż. Izabela Dymitryszyn i in.
Celem projektu realizowanego w ramach programu Katamaran 2024 jest opracowanie i uruchomienie studiów w zakresie architektury krajobrazu przygotowujących specjalistów, którzy będą stanowili grupę zawodową o rosnącym znaczeniu, posiadających tzw. „zielone kompetencje” w kształtowaniu przestrzeni i krajobrazu. Potrzeba rozwijania zielonych kompetencji, obecna w aktualnej polityce UE, . w strategii Europejskiego Zielonego Ładu oznacza nie tylko szkolenie specjalistycznych umiejętności w celu pobudzenia ekologizacji m.in sektorów przemysłowych, ale także aktywnego zaangażowania w zrównoważony styl życia. W pracach wezmą udział pracownicy SGGW oraz indonezyjskiego Institut Pertanian Bogor przy wsparciu merytorycznym uczelni z Malty i Islandii, Landbúnaðarháskóli Íslands i L-Università ta’ Malta. Dzięki uczestnictwu uczelni zlokalizowanych w różnych strefach klimatycznych świata, wykonawcy liczą na opracowanie programu studiów, który stworzy szanse studentom na poznanie szerokiego wachlarza problematyki zmian klimatu i możliwości niwelowania ich skutków w różnych typach krajobrazu na świecie a także uzyskać podwójny dyplom uczelni partnerskich.
Współpraca z biznesem
Zespół pracowników i doktorantów Katedry Sztuki Krajobrazu podejmuje współpracę projektową z prywatnymi inwestorami w ramach doradztwa i projektowania zieleni z uwzględnieniem specyfiki przestrzeni oraz potrzeb użytkownika. Realizowane są zajęcia w ramach Uniwersytetu Otwartego SGGW. Podjęta została także współpraca z technikami np. im. ks. Janusza w Warszawie, zajęcia z uczniami drugich i trzecich klas technikum w ramach promocji kierunku architektura krajobrazu wśród młodzieży.
W ramach przedmiotu „Hortiterapia i Socjoogrodnictwo” została nawiązana współpraca naukowo-badawcza z ośrodkami i fundacjami takimi jak: Fundacja Synapsis, Centrum Alzheimera przy ul. Wilanowskiej, Fundacja Empatia w Drewnicy, Młodzieżowy Ośrodek Rehabilitacyjny w Kazuniu Bielanach, Ośrodek wsparcia POMOST, Bródnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół i Rodzin Osób z Zaburzeniami Psychicznymi.
W ramach przedmiotu „Projektowanie Krajobrazu Miasta” została nawiązana współpraca z urzędami miast Czerwińsk nad Wisłą, Mińsk Mazowiecki, Towarzystwem Salezjańskim w Czerwińsku nad Wisłą oraz Klasztorem Niepokalanów Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Ojcowie Franciszkanie). Nasza Katedra współracuje także z Polskim Stowarzyszeniem Pogrzebowym w ramach przedmiotu projektowego fakultatywnego „Projektowanie cmentarzy”.
Nasza kadra podjęła także współpracę z: Dyrekcją Generalną PGL Lasy Państwowe (projekty w ramach długoterminowego monitoringu powierzchni prognostycznych Lasów Państwowych) oraz z Zarządem Zieleni m. st. Warszawy w zakresie realizacji wspólnych zadań dotyczących zarządzania i projektowania terenów zieleni w mieście stołecznym Warszawa.
Klikając w poniższe linki znaleźć można informacje o poszczególnych projektach realizowanych we współpracy z podmiotami zewnętrznymi:
- Łopienka: Krajobraz pamięci. Pamięć w krajobrazie. Edycja 2022
- Łopienka: Krajobraz pamięci. Pamięć w krajobrazie. Edycja 2024
- Współpraca z Czerwińskiem nad Wisłą
- Współpraca z Niepokalanowem
- Współpraca z Mińskiem Mazowieckim
- Współpraca z warszawskim oddziałem SARP-u
- Współpraca z Izbą Przemysłowo-Handlową w Tarnowie