Współpraca międzynarodowa
Katedra Sztuki Krajobrazu jest partnerem projektu ERASMUS + tj.: SAGRIS – Sustainable Agriculture and Future Farming Systems. Projekt jest odpowiedzią na potrzebę kształcenia doktorantów na wysokim poziomie, zgodnie z międzynarodowymi standardami w celu poszerzania wiedzy opartej na wykorzystaniu rozwiązań zrównoważonego rolnictwa oraz nowoczesnych systemów rolniczych – temat o znaczeniu krajowym, międzyregionalnym i międzynarodowym.
Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Nuertingen-Geislingen (Niemcy). W skład konsorcjum wchodzi 5 partnerów z UE, 4 rosyjskie i 4 kazachskie uniwersytety rolnicze wraz z konsultantami i ekspertami z zakresu akredytacji, badań naukowych oraz przedstawiciele sektora prywatnego w Rosji i Kazachstanie. Konsorcjum określiło następujące cele:
(1) opracowanie czterech modułów kształcenia podyplomowego („Inteligentne rolnictwo”, „Systemy rolnicze w obliczu zmian klimatu”, ”Praca naukowa”, „Metody transdyscyplinarne”) na ośmiu uczelniach wyższych zlokalizowanych w różnych regionach w celu zakwalifikowania doktorantów w zakresie między- i transdyscyplinarnych treści istotnych dla przyszłych badań oraz innowacji w rolnictwie;
(2) zwiększenie potencjału ludzkiego, bazy literaturowej i wyposażenia instytucji partnerskich w celu zapewnienia odpowiedniego kształcenia doktoranckiego zgodnego z międzynarodowymi standardami i najlepszymi praktykami;
(3) wzmocnienie międzynarodowej i międzyregionalnej wymiany akademickiej oraz współpracy badawczej między partnerami projektu;
(4) zorganizowanie sieci badań doktoranckich i edukacji w dziedzinie rolnictwa ukierunkowanej na wymianę najlepszych praktyk na szerszą skalę.
Ogólnie rzecz biorąc dzięki projektowi zdolności instytucjonalne wzrastają, aby sprostać zapotrzebowaniu na wysokiej jakości edukację oraz badania w obszarze zrównoważonego rolnictwa i nowoczesnych systemów rolniczych.
Szczegółowe informację dotyczące projektu znajdują się na stronie internetowej:
Współpraca z biznesem
Zespół pracowników i doktorantów Katedry Sztuki Krajobrazu podejmuje współpracę projektową z prywatnymi inwestorami w ramach doradztwa i projektowania zieleni z uwzględnieniem specyfiki przestrzeni oraz potrzeb użytkownika. Realizowane są zajęcia w ramach Uniwersytetu Otwartego SGGW. Podjęta została także współpraca z technikami np. im. ks. Janusza w Warszawie, zajęcia z uczniami drugich i trzecich klas technikum w ramach promocji kierunku architektura krajobrazu wśród młodzieży.
W ramach przedmiotu „Hortiterapia i Socjoogrodnictwo” została nawiązana współpraca naukowo-badawcza z ośrodkami i fundacjami takimi jak: Fundacja Synapsis, Centrum Alzheimera przy ul. Wilanowskiej, Fundacja Empatia w Drewnicy, Młodzieżowy Ośrodek Rehabilitacyjny w Kazuniu Bielanach, Ośrodek wsparcia POMOST, Bródnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół i Rodzin Osób z Zaburzeniami Psychicznymi.
Nasza kadra podjęła także współpracę z: Dyrekcją Generalną PGL Lasy Państwowe (projekty w ramach długoterminowego monitoringu powierzchni prognostycznych Lasów Państwowych), z domem architekta SARP Zamek w Tucznie w zakresie organizacji wystaw sztuki dotyczących krajobrazu oraz z Zarządem Zieleni m. st. Warszawy w zakresie realizacji wspólnych zadań dotyczących zarządzania i projektowania terenów zieleni w mieście stołecznym Warszawa.