Wpływ gospodarki leśnej na zwiększanie efektywności pochłaniania CO2 przez gleby i ochronę różnorodności biologicznej
„Wpływ gospodarki leśnej na zwiększanie efektywności pochłaniania CO2 przez gleby i ochronę różnorodności biologicznej” (umowa nr MZ.271.3.8.2022 z 2022 r.)
Kierownik tematu: prof. dr hab. Axel Schwerk
Wykonawcy: prof. dr hab. Axel Schwerk, dr inż. Izabela Dymitryszyn, mgr Agata Jojczyk, dr inż. Marek Kondras, dr inż. Katarzyna Szyszko-Podgórska (PIB – Instytut Ochrony Środowiska). Przy współpracy: mgr inż. Monika Pikuła (nadleśnictwo Potrzebowice), mgr inż. Artur Michalski, dr inż. Paweł Sałek.
Praca jest elementem zintegrowanego monitoringu przyrodniczego w lasach wprowadzanego przez PGL Lasy Państwowe. Zakres badań obejmie: 1. opisanie rozkładu węgla w profilu glebowym w obserwowanych drzewostanach dla rozpoznania modelu funkcjonowania gleb w zależności od sposobu gospodarki tymi drzewostanie, 2. Obliczenie zapasów węgla organicznego w glebach oraz oszacowanie sekwestracji dwutlenku węgla przez gleby w odniesieniu do konkretnych działań gospodarczych w drzewostanach, 3. Opisanie pożądanej różnorodności biologicznej na przykładzie biegaczowatych w zależności od sposobu prowadzenia gospodarki tymi drzewostanami, 4. Opisanie dynamiki populacji owadów mających tendencje masowego pojawu (owadów szkodliwych) w zależności od sposobu prowadzenia gospodarki tymi drzewostanami.
Wyniki badań rozwijają wiedzę o roli gospodarki leśnej w pochłanianiu CO2 przez gleby lasów i ochronie ich różnorodności biologicznej.