Kadrę Katedry Sztuki Krajobrazu tworzy interdyscyplinarny zespół specjalistów, który prowadzi wieloaspektowe badania dotyczące ochrony oraz kształtowania krajobrazu. Katedra zajmuje się przyrodniczymi, historycznymi, kulturowymi, społecznymi i artystycznymi podstawami architektury krajobrazu i gospodarki przestrzennej.
W kontekście historycznych, kulturowych, artystycznych i społecznych podstaw architektury krajobrazu celem badań jest poznanie mechanizmów kulturowych kształtujących krajobraz i artystycznych podstaw architektury krajobrazu. Z kolei w zakresie oceny i wyceny zasobów przyrodniczych celem badań jest doskonalenie metod oceny i wyceny zasobów przyrodniczych i ich znaczenia w rozwoju społeczno – gospodarczym w aspekcie zrównoważonego rozwoju.
Kierunek badań Katedry Sztuki Krajobrazu skupia się na zagadnieniach dotyczących: krajobrazu (z uwzględnieniem bioróżnorodności i ochrony przyrody) oraz krajobrazu kulturowego; porządkowania i szukania struktur miejskich, przestrzeni społecznych, przestrzeni życia codziennego i sposobów jej ożywiania, przestrzeni rewitalizowanych, parków, miejsc pamięci (w tym cmentarzy, pomników), teorii i historii architektury, sztuki ogrodowej. W zainteresowaniu jednostki jest również działalność projektowa w kierunku planowania miejscowego, projektowania architektonicznego i konserwatorskiego, projektowania krajobrazów sakralnych (cmentarzy, kompleksów sakralno-wypoczynkowych), ogrodów przydomowych oraz działalność artystyczna: rysunek, obraz, fotografia, rzeźba, ogród pokazowy.
Projekty badawcze realizowane w Katedrze: