TEACHER – Wspólne działania dla wzmocnienia adaptacji gospodarki wodnej do zmian klimatu w Europie Środkowej na przykładzie zlewni Kamiennej
W ramach projektu opracowano narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji w sektorze gospodarki wodnej, służące wsparciu adaptacji do zmian klimatu i zapobieganiu ryzyka w Europie Środkowej (Climate Change Adaptation and Risk Prevention in Central Europe – CC-ARP-CE). Narzędzie zostało opracowane jako platforma internetowa (rys. 2 i 3) i zweryfikowane w ramach działań pilotażowych (rys. 1). Jego celem jest wsparcie interesariuszy związanych z gospodarką wodną w opracowywaniu zintegrowanych strategii i wdrażaniu działań adaptacyjnych do zmian klimatu oraz zapobieganie/ograniczanie związanego z tym ryzyka. Wydzielona funkcjonalność narzędzia CC-ARP-CE koncentruje się na identyfikacji potencjalnych problemów związanych z wodą, takich jak powodzie, ulewne deszcze i susze, i łączy je z działaniami służącymi zapobieganiu zagrożeniu powodziowemu i skutkom suszy, adaptacji do zmian klimatu i ochrony zasobów wodnych poprzez zrównoważone zarządzanie użytkowaniem gruntów. Bazą narzędzia CC-ARP-CE projektu TEACHER-CE jest zintegrowany, obszerny katalog działań (rys. 2), zebrany ze wszystkich analizowanych projektów.
Wyniki wybranych projektów zostały zweryfikowane i ujednolicone przez naszą grupę ekspercką w celu stworzenia synergii i wybrania działań, które spełniają cele założone w projekcie TEACHER-CE. Testowanie i wdrożenie narzędzia zostało zrealizowane przez działania pilotażowe w siedmiu krajach, na dziewięciu obszarach (rys. 1), które mają zróżnicowane uwarunkowania przyrodniczo -społeczne, problemy i interesariuszy o odmiennych potrzebach i interesach. Na podstawie wcześniejszych wyników projektu TEACHER-CE opracowano zintegrowaną i wspólną strategię poprawy istniejących praktyk gospodarki wodnej (wdrażania prawodawstwa wodnego UE), uwzględniając również wiedzę zdobytą podczas realizacji poprzednich projektów. Opracowane w strategii rekomendacje są pewnego rodzaju drogowskazem, jak uwzględnić zmiany klimatu w dokumentach planistycznych przy wykorzystaniu opracowanych w projekcie narzędzi. Takie połączenie (rys. 4) rozszerza funkcjonalność narzędzi, tworząc z nich zintegrowany systemem wspomagania decyzji.
Zlewnia Kamiennej została wybrana jako zlewnia pilotażowa ze względu na zły stan ekologiczny wód powierzchniowych i towarzyszące jej problemy z powodzią zaprezentowane na Rys.5.
Zlewnia obejmuje obszar 2020km2 i jest położona w południowo-środkowej Polsce w regionie wodnym Środkowej Wisły. Posiada zróżnicowaną rzeźbę terenu przez co w źródłowej części ma charakter wyżynny a w ujściowym typowo nizinny. Średnie roczne opady w zlewni są typowe dla środkowej Polski i wahają się od 500mm do 650 mm. Ponadto posiadał typowy dla kraju charakter pokrycia terenu w którym, grunty rolne stanowią 54% a lasy 30% przy nieco podwyższony udziale obszarów miejskich. Pomimo dużej liczby oczek wodnych i zbiorników charakteryzuje się dużą dynamiką przepływu, co stwarza duże potrzeby i możliwości retencji wody. Pomimo długiej historii rozwoju retencji korytowej (budowy zbiorników) i dolinowej jej krajobraz zachował wysokie walory przyrodnicze przez to aż 70% zlewni jest chronione różnymi formami ochrony przyrody.
Ostatnie 10-lecie nasiliły się ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak intensywne opady i huragany oraz długotrwałe susze, które w pewnym stopniu odzwierciedlają prognozowane przez naukowców zmiany klimatu, którymi zajmował się między innymi projekt TEACHER-CE. Skutkiem tych zjawisk jest wzrost ryzyka podtopień i wezbrań powodziowych rzek. Przeciwdziałanie tym groźnym zjawiskom, przez konserwację i zabudowę cieków ma czasami negatywny wpływ na stan ekologiczny wód, a co za tym ich zdolność do samooczyszczania wód. Dodatkowo wzrost spływu powierzchniowego oraz temperatury wpływa na pogorszenie warunków fizyko-chemiczny szczególnie w zbiornikach wodnych, które stają się magazynem dużej ilości osadów dennych. Jak pokazują wskaźniki zmian klimatu, opracowane w projekcie, ryzyko suszy wzrośnie nieznacznie ze względu na wzrost parowania i wydłużenie okresów bezopadowych.
W celu przeciwdziałania tym szkodliwym zjawiskom w ramach funduszy INTEREG-CE uruchomiono projekt FramWat, rezultatem którego było opracowanie szeregu narzędzi wspomagających proces planowania małej retencji na bazie których finalnie powstał Plan działań dla zlewnie Kamiennej.
Plan działań został opracowany na podstawie mapy waloryzacji krajobrazu (opracowanej w programie FroGIS) oraz w oparciu o wyniki modelowania statycznego i dynamicznego (model SWAT, HEC-RAS). W wyniku tych analiz udało się ustalić szczegółową lokalizację i parametry działań oraz ich efektywność. Ostatecznie ustalono harmonogram działań, źródła finansowania i wskazano jednostki odpowiedzialne za ich realizację. Ostatecznie zaplanowano 16 typów działań rozmieszczonych w 268 lokalizacjach (nie licząc pasów zadrzewień śródpolnych). Mapę poglądową proponowanych działań przestawiono na Rys.6 a treść programu znajduje się w dwóch dokumentach w koncepcji i planie działań.
Zachęcamy państwa do zapoznania się z zintegrowanymi w projekcie narzędziami, których linki podajemy poniżej:
Skrzynka narzędzi: https://teacher.apps.vokas.si
Narzędzia do planowania małej retencji: https://planuj.retencjawod.sggw.pl
Narzędzia do przeciwdziałania podtopieniom: https://rainman-toolbox.eu
Katalog działań z zakresu ochrony ujęć wody pitnej: http://proline-ce.fgg.uni-lj.si/goware/goware-webtool