Profesury
dr hab. inż. Maja Radziemska
Informacje o osiągnięciach naukowych
Absolwentka Kierunku Ochrona Środowiska (obecnie Wydział Geoinżynierii) Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2004). Stopień doktora (z wyróżnieniem) w dyscyplinie Kształtowanie Środowiska w zakresie Chemii Środowiska uzyskała na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2009). Stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie Ochrona i Kształtowanie Środowiska – specjalizacja Rekultywacja i Chemia środowiska został przyznany przez Radę Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (2018). Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych został nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 29 lutego 2024 r. w dyscyplinie Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.
Prof. dr hab. inż. Maja Radziemska specjalizuje się w zagadnieniach związanych przede wszystkim z techniką wspomaganej fitostabilizacji w kwestii zastosowań nowatorskich dodatków wspomagających immobilizacje metali ciężkich oraz badaniem wpływu temperatury na przebieg fitostabilizacji. Kolejne perspektywy badawcze dotyczą badań nad technologiami zagospodarowania i ponownego wykorzystania produktów odpadowych pochodzących z różnych gałęzi przemysłu w rozwiązaniach przyjaznych środowisku oraz monitoringu chemicznego zanieczyszczeń w wybranych elementach środowiska naturalnego na tle czynników antropogenicznych.
Prof. dr hab. inż. Maja Radziemska jest autorką 1 patentu i ponad 150 artykułów naukowych. Zrealizowała kilkanaście naukowych staży zagranicznych (Albania, Czechy, Grecja, Hiszpania, Litwa, Turcja) oraz ponad 20 dydaktycznych. Wyniki badań prezentowała na ponad 30 konferencjach naukowych m.in. w Atenach, Bangkoku, Bułgarii, Dubaju, Kownie, Miami, Porto, Mediolanie, Istambule. Uczestniczyła w roli kierownika i wykonawcy w kilkunastu projektach finansowanych ze środków NCN, NCBiR, TACR. Jej praca została 2-krotnie nagrodzona przez JM Rektora UWM w Olsztynie oraz 12-krotnie przez JM Rektora SGGW w Warszawie. W 2022 roku została odznaczona Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę. W swojej pracy naukowo-dydaktycznej była promotorem ponad 100 prac inżynierskich i magisterskich. Pełniła funkcję recenzenta ośmiu prac doktorskich oraz czterech postępowań habilitacyjnych.