Wykład z okazji obchodów Dnia Krajobrazu
Wykład: Ginące krajobrazy Polski
W ostatnich latach spotykamy w literaturze tak wielką różnorodność kryteriów klasyfikacji krajobrazów, że obecnie łatwiej chyba znaleźć takie, które jeszcze nie były wykorzystane.
Z okazji Dnia Krajobrazu Pan dr W. Lewandowski przedstawi wykład pt. “Ginące Krajobrazy Polski”, który odbędzie się o godz. 11:00, dnia 10 października w XLIV L.O im. Stefana Banacha w Warszawie przy ul. Dolnej 6.
Mamy więc już nie tylko fizycznogeograficzne i geochemiczne klasyfikacje krajobrazu, ale między innymi także krajobrazy naturalne, kulturowe, zurbanizowane, wiejskie, widzialne, odczuwalne, dźwiękowe, sakralne, a nawet własnościowe.
Problematyka oceny stopnia przekształcenia krajobrazów ich ewolucji czy ich zmienności czasowej doczekała się także pokaźnej literatury. Dlatego też, określenie krajobrazy ginące – mimo że dyskusyjne i siłą rzeczy intuicyjne wydaje się jak najbardziej zasadne. Krajobrazy są klasyfikowane, podziwiane i kształtowane, podobnie jak wszystko wokół, podlegają zmianom. I właśnie te, nieraz jakże bolesne, szybkie i często nieodwracalne zmiany naszego rodzimego krajobrazu sprowokowały nas do opracowania propozycji klasyfikacji ginących krajobrazów Polski wraz z identyfikacją ich zagrożeń, oceną stopnia zagrożenia, i propozycjami działań ochronnych.
Zastanówmy się na czym polega owe ginięcie?, jakie czynniki o tym decydują? jakie jest tempo i charakter ginięcia? stopień zagrożenia i występowanie?
Omówione będą krajobrazy: naturalnych rzek; krajobrazy hydrogeniczne (torfowe), krajobrazy stepowe, pasterskie, „olenderskie”, rolnicze drobnołanowe; remiz śródpolnych ,pasterskie; „wierzbowe”; rybackie, małomiasteczkowe, przemysłowe, i dźwiękowe.